حل مشکل صدای یک طرفه ایزابل در حالت NAT

نت کردن در ایزابل

حل مشکل صدای یک طرفه ایزابل در حالت NAT

بیشتر اوقات در سیستم های ویپ در محل راه اندازی می شوند چون ای پی استاتیک مستقیم روی سرور ست نمی شود نیاز به نت کردن هست و این نت اگر تنظیمات درست انجام نشود باعث اختلال هایی از جمله صدای یک طرفه می شود ما در این پست قصد داریم مشکل صدای یک طرفه در ایزابل و سیستم های استریسک را که مربوط به nat میشود توضیح دهیم

چرا NAT میکنیم؟

NAT  یا Network Address Translation راهکاری برای تبدیل آدرس های شبکه Local یا  Private به آدرسPublic میباشد.

در پروژه های ویپ معمولا از یک IP Valid استفاده می شود، اما خود سرور ایزابل دارای IP Invalid می باشد، NAT یک راهکار برای ارتباط از طریق دنیای اینترنت با سرور ایزابل می باشد، برای این منظور باید بر روی مودم یا Router پورت 5060 UDP و پورت 10000 تا 20000 UDP به سمت IP داخلی سرور ایزابل Forward شود.

مشکل صدای یک طرفه در ایزابل چیست؟

ساختار پروتکل SIP به گونه ای است که وقتی بر روی NAT قرار میگیرد صدا به صورت یک طرفه منتقل می شود، یعنی صدای فردی که برروی اینترنت هست در داخل شرکت شنیده می شود ولی صدای فرد داخل شرکت به گوش فرد خارج شرکت نمیرسد.

ماهیت این مشکل تنها مختص Asterisk نمی باشد و تمامی سیستم های VoIP که با پروتکل SIP کار می کنند چنین مشکلی را دارا می باشند، ولی هر کدارم راهکاری برای آن ارائه کرده اند، استریسک نیز راهکاری دارد که در ادامه آن را بررسی میکنیم.

راه حل مشکل در مرکز تلفن ویپ ایزابل 

راهکار ما در ادامه دو بخش خواهد داشت:

  • تغییرات در تنظیمات SIP
  • اعمال تغییر در تعریف داخلی

تغییرات در تنظیمات SIP

در سرور ایزابل از تنظیمات Unembedded IssabelPBX در منوی PBX و زیر منوی PBX Configuration شوید، اما برای دسترسی به این قسمت ابتدا باید از منوی Security و زیر منوی Advanced Setting گزینه Enable direct access را روی حالت On قرار دهید:

مشکل nat ایزابل

حال در قسمت Unembedded IssabelPBX و منوی Setting و Asterisk SIP Setting ، NAT را در حالت Yes قرار دهید سپس در قسمت IP Configuration روی حالت Static قرار دهید.

برای اعمال IP Local و Public احتیاج به انتخاب گزینه Auto Configuration می باشد که این گزینه موارد درخواستی را پر میکند. (External IP درواقع IP اینترنتی شما و Local Network میتواند IP سرور یا شبکه شما باشد)

نت در ایزابل

 

اعمال تغییر در تعریف داخلی

برای این منظور در تنظیمات داخلی مورد نظر در بخش Device Option باید NAT را روی Yes قرارد دهیم.

نت کردن در ایزابل

توجه داشته باشید که حتما باید هر دو تنظیم را انجام دهید تا بتوانید تماسی دو طرفه داشته باشید.

بدون دیدگاه

ارسال یک نظر

دیدگاه
اسم
Email
وبسایت